Wesele – od czego zacząć planowanie?

Planowanie wesela może już od samego początku przynosić bardzo wiele trudności. Przychodzi czas zaręczyn, a po nim nagle nie mamy pojęcia, od czego w ogóle zacząć planowanie ślubu wesela i jak się za to należy zabrać. Prawda jest taka, że przygotowań do tego dnia jest naprawdę dużo. Wszystko trzeba obmyślać, ustalić, załatwić, czy dogadać się z innymi osobami. Wszystko jednak zależy tylko i wyłącznie od nas, czy przygotowania te będą dla nas kłopotliwe, czy też nie. Zależy to od czasu, kiedy planujemy i ile jeszcze zostało go do tego dnia, a także bardzo dużo zależy od naszego podejścia. Jeśli wszystko sobie dobrze najpierw zaplanujemy, czyli właściwie zaplanujemy samo planowanie, prawdopodobnie nie będziemy odczuwać żadnych większych trudności i planowanie wesela oraz ślubu będzie dla nas wielką przyjemnością. Warto jednak wiedzieć, jak do tego podejść.

Planery i rozpiski

Być może brzmi to głupio, że mamy zaplanować planowanie, jednak wcale takie nie jest. Otóż przygotowania do ślubu zazwyczaj trwają wiele miesięcy i są rozłożone w długim czasie. Najpierw jednak trzeba wiedzieć, co kiedy w ogóle zacząć planować, to znaczy na jak długi czas przed samym ślubem zająć się przygotowaniami danej kwestii. W tym celu, jeśli dopiero zaczynamy nasze planowanie przygotowań do ślubu, zdecydowanie warto stworzyć sobie zwyczajną rozpiskę wszystkich przygotowań, jakie musimy wykonać. Może to być zwyczajne rozpisanie przygotowań na pojedynczej kartce, ale także można stworzyć w tym celu specjalny kalendarz, w którym zapiszemy wszystkie nasze pomysły i dotychczasowe ustalenia. Taki kalendarz może być stworzony zarówno w wersji wirtualnej, jak i w papierowej, to zależy już od nas i od tego, w jakiej formie wolimy go wypełniać. Na rynku dostępne są również specjalne gotowe planery ślubne, które wręcz same podpowiadają nam, jakie konkretnie przygotowania i kiedy powinniśmy przeprowadzić.

Podział obowiązków

Często zastanawiamy się planując wesele od czego zacząć. Przygotowań jest naprawdę wiele, a sami zastanawiamy się, czy aby na pewno sobie poradzimy z tymi przygotowaniami, czy zdążymy do ślubu wszystko zrobić. Warto sobie uświadomić już na początku przygotowań, a nawet planowania przygotowań, że wcale nie musimy wszystkiego robić sami. Możemy przecież poprosić o pomoc kogoś zaufanego. Głównymi osobami są tu oczywiście państwo młodzi i to do nich należy najwięcej obowiązków związanych z planowaniem wesela, jednak mogą też poprosić oni o pomoc swoich rodziców, czy swoich świadków, którzy na pewno nie odmówią pomocy. Mogą oni zajmować się nawet bardzo drobnymi kwestiami, ale dla państwa młodych zawsze to będzie duża pomoc i kolejny krok do przodu.

Planowanie – krok po kroku

Od czego zacząć planowanie? Wiemy już na pewno, że na początku powinniśmy zaplanować co i kiedy będziemy dokładnie planować, na przykład kiedy będziemy załatwiać salę, wybierać tort czy obrączki, czy także wybierać różne atrakcje. Wiemy także, że powinniśmy sobie to wszystko rozpisać, by dokładnie wiedzieć czym się kiedy zajmować. Jak jednak w ogóle stworzyć taką rozpiskę? Co najpierw, a co na końcu? Otóż tak naprawdę kolejność załatwiania spraw ślubnych i weselnych zależy tylko i wyłącznie od nas samych, nie jest wcale powiedziane, że na przykład obrączki należy zawsze wybierać pół roku przed ślubem. Możemy wszystko przygotowywać według swoich własnych ustaleń w jakiejkolwiek kolejności, która by nam odpowiadała. Warto tylko wziąć pod uwagę, iż na niektóre ustalenia czeka się naprawdę bardzo długo, na przykład pójście na przymiarki i wybór sukni ślubnej dwa tygodnie przed ślubem niekoniecznie jest dobrym pomysłem. Trzeba więc umiejętnie rozplanować wszystkie przygotowania, zapisać sobie kto i kiedy zajmie się ustaleniami danych przygotowań i później wystarczy swoje zapiski przełożyć na realne poczynania i analizować je ciągle, sprawdzając, czy aby na pewno pomyśleliśmy o wszystkim i ewentualnie co można byłoby jeszcze do naszej listy dopisać.

Podczas planowania ślubu i wesela, ważnym elementem jest zapewnienie rozrywki dla gości. Przecież chcemy, aby wszyscy dobrze się bawili i miło wspominali ten dzień. Istnieje wiele różnych opcji rozrywki, które możemy uwzględnić w naszym planie. Jednym z popularnych pomysłów jest wynajęcie zespołu muzycznego lub DJ-a, którzy zapewnią muzykę na parkiecie. Dobrze jest wcześniej wysłuchać próbek ich występów lub poprosić o rekomendacje, aby mieć pewność, że ich styl muzyczny odpowiada naszym oczekiwaniom i gustom naszych gości. Inną opcją jest zorganizowanie różnych atrakcji, które umilą czas gościom. Może to być fotobudka, gdzie będą mogli robić zabawne zdjęcia pamiątkowe, strefa gier i konkursów, gdzie będą mogli się wspólnie bawić i rywalizować, czy też występ artystyczny, który dostarczy niezapomnianych wrażeń. Warto również pomyśleć o atrakcjach dla dzieci, takich jak animatorzy, skocznie dmuchane czy kącik zabaw.

Ciekawym pomysłem jest także stworzenie strefy relaksu, gdzie goście będą mogli odpocząć i miło spędzić czas. Może to być namiot z wygodnymi leżakami, kącik z gier planszowych, czy nawet mini spa z masażystami i kosmetyczkami. W przypadku wesel plenerowych, można rozważyć organizację różnych aktywności na świeżym powietrzu, takich jak gry i zabawy zespołowe, rzutki czy ognisko. Pamiętajmy, że dobrze dobrana rozrywka sprawi, że goście będą mieli nie tylko świetną zabawę, ale również będą mieli wspólne tematy do rozmów i integracji. Ważne jest uwzględnienie różnych zainteresowań i preferencji naszych gości, aby wszyscy mogli znaleźć coś dla siebie i dobrze się bawić przez całą uroczystość.