Ślub jest jednym z najważniejszych momentów w życiu człowieka, ponieważ jest początkiem nowej drogi ku życiu rodzinnemu i jest rzeczą naturalną, że rodzice są integralną częścią tej chwili. Para młoda zazwyczaj dziękuje swoim rodzicom na różne sposoby, aby o nich nie zapomnieć.
Zwyczajem jest wygłaszanie przemówienia w imieniu pary młodej, która wyraża swoją wdzięczność rodzicom za pomoc w osiągnięciu tego ważnego momentu w ich życiu.
Oto kilka wskazówek, jak podziękować rodzicom na swoim ślubie:
1- Wznieście toast z rodzicami w dniu ślubu podczas przyjęcia weselnego. Ten gest będzie dla nich bardzo szczególny, ponieważ ten dzień jest jednym z najważniejszych w ich życiu. Możecie również poprosić ojca lub matkę, aby wznieśli toast w imieniu wszystkich tych, którzy pomogli Wam osiągnąć ten etap w życiu.
2- Można przygotować mały prezent dla rodziców, np: Ramka zawierająca zdjęcie z Wami, kiedy się urodziliście, a następnie obok niej umieścić inne zdjęcie z Wami teraz, kiedy się pobraliście, aby pokazać im, jak wiele czasu minęło. I że zrobili wszystko, co w ich mocy, aby pomóc Wam osiągnąć ten moment w Waszym życiu.
Wiele par nie wie, jak podziękować swoim rodzicom podczas ślubu. Czy powinni to zrobić w przemówieniu? Czy dać im prezent? Możecie zrobić jedno lub drugie, aby okazać swoją wdzięczność. Dobrym pomysłem jest umieszczenie w przemówieniu czegoś, co w szczególny sposób podziękuje Waszym rodzicom, zwłaszcza jeśli w jakikolwiek sposób pomogli w organizacji wesela. Być może chcielibyście również podarować im jakąś pamiątkę, na przykład zdjęcie rodzinne lub biżuterię.
Poproszenie rodziców o błogosławieństwo
Tradycją jest poproszenie rodziców o błogosławieństwo, gdy się zaręczacie. Warto to zrobić, nawet jeśli nie jesteście religijni i nie zamierzacie mieć tradycyjnego ślubu. Jest to świetna okazja, aby podzielić się tą wiadomością z rodzicami, ale także pozwala uzyskać ich błogosławieństwo i wsparcie już na wczesnym etapie planowania.
Planowanie ślubu
Wiele par zwraca się do swoich rodziców o pomoc w planowaniu wielkiego dnia. Niezależnie od tego, czy chodzi o pomoc finansową, czy o pomoc w ustaleniu szczegółów ślubu, wkład rodziców może być przydatny w całym procesie. Na przykład, jeśli któreś z rodziców wnosi wkład finansowy lub pomaga w opłaceniu pewnych aspektów wesela, ważne jest, by mieli oni coś do powiedzenia na temat podejmowanych decyzji, tak by czuli się zaangażowani w ten proces.
Łatwo jest zapomnieć, że rodzice byli z Tobą na każdym kroku, wspierając Cię w tej podróży. Prawdopodobnie poświęcili czas i pieniądze, aby doprowadzić Was do tego punktu w życiu, dlatego ważne jest, abyście w dniu ślubu poświęcili chwilę na podziękowanie im za ich miłość i wsparcie. Zwykłe „dziękuję” nie wystarczy; to okazja, abyście na oczach wszystkich bliskich wyrazili, jak bardzo jesteście wdzięczni za bezwarunkową miłość rodziców.
Przed rozpoczęciem przemówienia ślubnego dla rodziców spróbujcie postawić się w ich sytuacji. Co oni dla Was znaczą? Dlaczego są tak wyjątkowi w Waszym życiu? W jaki sposób każde z nich przyczyniło się do tego, kim jesteś dzisiaj? Należy pamiętać o pozytywnym nastawieniu i unikać negatywnych myśli lub żartów. Upewnij się, że wszystko, co jest zawarte w przemówieniu, jest szczere i serdeczne.
Jednym ze sposobów na okazanie wdzięczności jest wyrażenie podziękowań poprzez przemówienia ślubne dla rodziców. W dniach poprzedzających uroczystość spotkaj się z każdym z rodziców z osobna i zadaj im pytania dotyczące ich dorastania, dzieciństwa, tego, jak się poznali itd.
Możliwość podziękowania rodzicom twarzą w twarz to jedna z najbardziej satysfakcjonujących części ślubu. Jeśli macie na tyle szczęścia, że mogą oni przyjechać na ceremonię, wstańcie tego dnia i publicznie okażcie swoją wdzięczność. Ale nawet jeśli nie mogą przyjechać, jest wiele sposobów, aby wyrazić wdzięczność za wszystko, co dla Was zrobili.
Zanim zaczniecie cokolwiek planować, ważne jest, abyście porozmawiali ze sobą o tym, co (jeśli w ogóle) będzie odpowiednie dla Was obojga. Jeśli Twoi rodzice są rozwiedzeni lub owdowiali od dłuższego czasu, zastanów się, czy łatwiej będzie im to zrobić z jednym czy z obojgiem z nich. A jeśli któreś z nich ponownie się ożeniło, należy zadać sobie pytanie, czy czuliby się komfortowo, stojąc przed swoim nowym partnerem – i czy nie czułby się pominięty, gdyby wasi rodzice byli wyróżnieni razem.